Büyükdedem Ebubekir Efendi hakkında Ahmet Uçar’a reddiye

0

Bendeniz Hişam Nimetullah Efendi, Ümit Burnu’nda vefat eden ve Güney Afrika’da ismi efsaneleşen Osmanlı İslam Profesörü Seyid Ebubekir Efendi’nin torunuyum.

Ebubekir Efendi’nin oğullarından büyük amcam Ömer Celaleddin Efendi’yi ve diğer oğlu dedem Muhammed Alauddin Efendi’yi bizzat tanıyan, hayatta olan birkaç torunundan birisi olmam ve eğitim alt yapım sebebiyle herhalde büyük dedem Ebubekir Efendi hakkında konuşmam için yeterlidir.

Şifahi bilgi haricinde ailemizin tarihine ait belki en önemli arşiv malzemesi bendedir.

Ve bir sömürge ülkesinde zor şartlarda doğup büyümeme rağmen belgelerin önemini bilip anlayacak kadar eğitime de sahibim.

Öncelikle şunu söylemek isterim ki şu ana kadar Türkiye’de tez yada kitap yazmak için bana çok başvuranlar ve yardım isteyenler oldu. Belge ve bilgi açısından desteklerime rağmen bunlar arasında ne yazık ki sadece bir tarihçinin çalışmalarına itimat ederim.. Diğer yazarlar birçok hatalar yaparak hem halkı yanlış bilgilendirdiler hem de ailemizi sebepsiz yere üzdüler.

Bunlardan şahsen tanıdığım birisi var ki, söylemeden edemeyeceğim.

Yazar Ahmet Uçar Ebubekir Efendi hakkında bilgi toplamak için yıllar önce yanıma, Güney Afrika’ya geldiğinde kitabında kullanması için kendisine belge verdim. İngilizce bilmediği için ona birisi tercümanlık yapıyordu. Saatlerce konuştuklarımı yanındaki arkadaşı tercüme ederek ona aktardı. Buna rağmen “Unutulmayan Miras – Güney Afrika’da Osmanlilar” adlı kitabı basıldığında birçok hatasını farkettim. Benim de Türkçem çok zayıf olduğu için yanlışlarını kitaptan tercüme edip anlamam uzun zaman aldı.

Elbette her kitapta hatalar olur. Fakat bir hatasını çok incitici buldum. Tüm ailece hayal kırıklığına uğradık. Kitabında Ebubekir Efendi’nin soyunun Kureyşi ailesinden gelmediğini aslında Kürt olduğunu fakat ailenin Seyyidliği uydurduğunu yazmış. (s.129) Bu ne kadar saygısızca bir ithamdır. Bir yazar hiçbir kaynağa dayanmadan  nasıl böyle bir iddiada bulunur. Madem böyle bir iddiası vardı bunu neden benim yüzüme söylemedi? Yani Ebubekir Efendi ve ailesi yalancı mıdır?  Hayatını İslam dinini ve Kuran hakikatini öğretmeye adamış bir İslam alimine onun soy ağacı uydurmadır demek nasıl bir davranıştır. Bizim elimizde dedelerimizin Hz Hüseyin kolundan Peygamber efendimizin soyuna dayandığına dair şecere ve dedelerimizin Seyit olduğuna dair damgalar mevcuttur. Rahmetli dedem Muhammed Alaaddin bizzat babası Ebubekir Efendi’den annesinin Türk, baba tarafının seyyid olduğunu dinlemiş. Bizim burada bunu kanıtlama gibi bir derdimiz yok hatta ailece hep saklamayı daha münasip görürüz. Fakat böyle üstünkörü bir iddiayı kesinlikle kabul etmeyiz. Bu en başta Seyyid Müderris Müftü’ul Erbaa Ebubekir Emcedi Efendi’nin aziz hatırasına saygısızlıktır. Ahmet Uçar Ebubekir Efendi ve ailemizden bu yaptığı haksız ithamdam ötürü özür dilemelidir.

Bu beyanatı yapmamızın gayesi bu yanlışı ifade etmektir. Bu platformda bize bu hakkı verdiğiniz için teşekkür ediyorum.

Hişam Nimetullah Efendi el Emcedi

Share.

Yazar Hakkında

Ebubekir Efendi el-Emcedî el-Kureyşî'nin Torunu, Güney Afrika'daki Son Osmanlı asilzadelerinden bir şahsiyet.

Yoruma Kapalı