Çad Cumhuriyeti YÖK Başkanı’ndan KBÜ’ye Ziyaret

0

Çad Cumhuriyeti Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı ve N’Djamena (Encemine) Üniversitesi Rektörü Pr. Mahamat Barka, Karabük Üniversitesi’nde eğitimde karşılıklı iş birliğini artırmaya yönelik bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

İki gün boyunca devam eden ziyarette ilk olarak Pr. Mahamat Barka; Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Kamil Güleç Kütüphanesi ve Üniversite Cami’sini gezerek incelemelerde bulundu.

N’Djamena Üniversitesi Rektörü Barka: Karabük Üniversitesi’nden çok etkilendim
İlk incelemelerin arkasından Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Pr. Mahamat Barka’yı makamında ağırlayarak görüşmelerde bulundu. Karabük Üniversitesi Rektörlük makamında yapılan görüşmelere Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kürtül, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilge Demir, Karabük Müftüsü Halil Bektaş, Türkiye’nin Eski Çad- Encemine Büyükelçisi ve şu an Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı olan Prof. Dr. Ahmet Kavas, İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Selim Yılmaz ile Çadlı iş adamı İshak Abakar katıldı.
Yapılan görüşme sırasında ilk sözü alan Pr. Mahamat Barka, “Bugün burada 3 ay sonra sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyum. Sayın Rektör Polat ile görüşmeden evvel kampüs içini ve bazı fakülteleri gezme fırsatı buldum. Gördüklerim gerçekten beni çok etkiledi. Çok güzel bir üniversiteye sahipsiniz“ diyerek üniversitemiz hakkında görüşlerini dile getirdi. Daha sonra söz alan Rektör Prof. Dr. Refik Polat ise, “Sizleri üniversitemizde ağırlamaktan dolayı şahsım ve çalışma arkadaşlarım adına çok mutluyum. Biz artık iki kardeş üniversiteyiz. Üniversite olarak her türlü imkânımız size açık. Bize sadece öğrencileriniz değil hocalarınız da gelebilir. Burada doktoralarını yapıp tekrar üniversitelerine geri dönebilirler” diyerek eğitimde ikili iş birliğinin daha da artırılacağı sözünü verdi.

Görüşmelerin arkasından Prof. Dr. Refik Polat ve Pr. Mahamat Barka Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesini gezerek incelemelerde bulundu. Burada hastane başhekimi Yrd. Doç. Dr. Erkan Doğan tarafından karşılanan heyet, birimleri ve acil polikliniğini gezerek hastalığın teşhisinde kullanılan bazı teknolojik cihazlar hakkında bilgiler aldı.
Eğitim ve Araştırma Hastanesi ziyareti sonrası Pr. Barka Demir Çelik Enstitüsü’nü ziyaret ederek burada Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar’dan enstitü hakkında bilgi aldı.
İkinci gün Safranbolu’da incelemeler yapıldı

Çad Cumhuriyeti Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı ve N’Djamena Üniversitesi Rektörü Pr. Mahamat Barka’nın üniversitemizi ziyareti, Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’ni gezerek Dekan Prof. Dr. Hasan Gökkaya’dan Fakülte hakkında çeşitli bilgiler almasıyla son buldu.

Mayıs ayında Rektörümüz Prof. Dr. Refik Polat başkanlığındaki heyet Çad’a gitmişti

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat başkanlığındaki heyet Mayıs ayı başında Çad’a giderek Çad Cumhuriyeti Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı ve N’Djamena Üniversitesi Rektörü Pr. Mahamat Barka’nın da aralarında bulunduğu birçok üniversite ve devlet yöneticileri ile görüşmelerde bulunmuş, önemli iş birliklerine ve ikili görüşmelere imza atmışlardı.

Share.

Yazar Hakkında

Yorum Yap